Diablo
 


MANİSA İzlenimlerim.

Merhaba,

Bugün de size Manisa izlenimlerimi aktaracağım. Geçen hafta gittiğim Manisa her İzmir’e gidişimde ah bu defa da gidemedim dediğim bir şehir olduğu için bu defa İzmir’e sadece Havaalanı nedeniyle zorunlu olarak inip hemen Manisa’ya geçtim. 45 dakikada İzmir Adanan  Menderes havaalanından Manisa’ya gidebiliyorsunuz. Mecidiyeköy’den Kadıköy’e gider gibi.

 Manisa’nın en büyük avantaj ve dezavantajı aynı. İzmir’e yakın olması. Avantajı; sabah Manisa’ya OSB’ye gelip akşam rahatlıkla İzmir’deki evinize gidebiliyorsunuz, Eğer isterseniz çevrasindeki Çeşme, Kuşadası gibi bir çok yere haftasonu için ulaşabiliyorsunuz, dezavantajı ; denize kıyısının olmaması.


  Manisa;şehzadeler Fatih Sultan Mehmet ‘ten, Kanuni Sultan Suleyman’a kadar  bir çok Osmanlı Padişah’ına ev sahipliği yaptığı için şehzadeler Şehri olarak anılıyor. Tarihi Camileri (Mimar Sinan’nın Muradiye Camii),  Hamam ve Külliyeleri  ve sart harabeleri ile tarihi bir şehir.

 Manisa ‘daki belediye çalışmalarından halk genelde memnun. Türkiye’nin ilk ISO alan belediyelerinin arasında Mania Belediyesi. Yeni yapılacak bir alt ve üst çeçit, kavşak çalışması nedeniyle çok trafikte kaldım. Ama bitince eminim çok çok iyi bir proje olacaktır. Manisa’nın genel yapılanması çok hoş değil. Şehir planlaması ilk kuruluşunda ve sonrasında doğru yapılmamış. Şu anda iyileştirme olsa da benim için hayal kırıklığı oldu. Ege bölgesinde bu kadar geniş bir toprak yapısına sahip olmasına karşın şehir içinin bu kadar çok apartman yığını olması aradaki tarihi binaları da kapatıyor. Bu binalara rağmen yine de yeşil bir şehir Manisa şehri. Bunda Manisa Tarzanı’nın da etkisi olduğunu söylüyorlar. İstiklal Madalyası sahibi olan Manisa Tarzanı kendini savaş sonrasında doğaya adayan birisiymiş.

Hava çok sıcak olmasına ve denize kıyısı olmamasına karşın Manisa’daki hava sıcaklığı sizi bunaltmıyor. Çok ünlü olan “Ağlayan Kaya” çok güzel bir piknik alanı olarak da değerlendirilmiş. Manisa’da bir kadınlar Kahvesi ve Kadın sıgınma evi var ve işler durumdalar. Manisa, kebabı ile ünlü. Kebabı bizim İskender Kebabı gibi, salçalı, pideli ve yoğurtlu. Çok sıcak olması  nedeniyle zeytinyağlı yemek yemeyi tercih ettim ama  bir daha geldiğimde kesin deneyeceğim. Manisa insanı çok ama çok sıcak kanlı. Yerel Mecraları çok iyi. O nedenle tekrar gidip deneyeceğim.

Tiyatro Salonu yenilenmiş, Sinema salonları mevcut. Tarihi kuyumcular çarşısını çok beğendim. İlçelerinden biri de Kula. Ben Akseki ‘ye gidebildim. Yine Kula’yı da 2. defaya bıraktım. Anlatılanlara bakılırsa gidilmesi gerekli. Biz kumaşını ve Yunus Emre’sini biliyoruz. Ama peribacalarının olduğunu da öğrendim.

Manisa’nın Tarzan'ı, Spil dağı, İrmikli Şam Tatlısı, Kızlarının yanı sıra Enginar Dolması da Meşhurmuş. Mesir Macununu artık bilmeyenimiz yok. Mesir Macunu şenlikleri artık Enternasyonel bir boyut kazanmış.

Mesir macunu; Kanuni Sultan Süleymanın Annesi hastalanmış. Hastalığına çare 41 çeşit ayrı baharattan yapılan Mesir Macunu çare olmuş. O günden buyana hele de Nevruz’da Mesir macunu yiyen kişiler birçok hatalıklan nasiplenmez, ağrı çekmez ve grip olmazmış halkın inancına göre. Bir de çekirdeksiz üzümü meşhur Manisa’nın.

OSB-Organize sanayisi çok büyük. Bizim Türkiye pazarında bildiğimiz bilmediğimiz bir çok markası var. Yonca, Keskinoğlu, Köytür, Faber, İnci Akü, İpek Kağıt, Vestel…v.s. Bu nedenle Manisa en iyi yatırım kenti seçilmiş. Tarihi değerlerinin önünde giden sanayi yatırımları ile Manisa’nın daha büyük bir sanayi şehri olmasını ümit ediyorum.

Bir  başka ilimizde tekrar görüşmek üzere.

ARZU KÜFÜNDÜR 

 

MERSİN İZLENİMLERİM

Merhaba ,

    Mersin ‘e geçen ay gittiğimde hava İstanbul'da şuanda olduğu kadar kadar güzel değildi. Hava soğuk ve yağışlı üzerimizde ceket ve hırkalarımız vardı. Adana havaalanına indikten sonra ilk yaptığımız şey hemen üzerimizdekileri atmak oldu. Şu anda Adana veya Mersin’deki hava sıcaklığı eminim buranın 2 katıdır.Mersin’e Sun TV’nin davetlisi olarak gittim. Adana’daki bir TV kanalımız da bize eşlik etti. Mecra bilgilerini aşağıda yazdım. Size gözlemlediğim yaşam alışkanlıklarını anlatacağım.

    Şehir genel olarak bakıldığında Adana ve Antalya’nın ortasında Antalya ‘yı kıskandıracak denize sahip bir il. Mersin Limanı